Leczenie odleżyn - metody i inne informacje

Leczenie odleżyn - metody i inne informacje

Odleżyny to nic innego jak owrzodzone ogniska martwicy, które dość łatwo ulegają zakażeniu. Nieleczone mają wpływ nie tylko na skórę, ale też kości, dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób im zapobiegać. Powstają one u pacjentów leżących przez długi czas w jednej pozycji i pojawiają się na skutek ciśnienia prostego, czyli jednostajnego ucisku na tkanki miękkie. Ogranicza to przepływ krwi, a co za tym idzie – powoduje niedotlenienie komórek. Odleżyny wiążą się także z tak zwanymi bocznymi siłami ścinającymi. Pojawiają się one wtedy, gdy chory zsuwa się z materaca, a jego skóra przylega do podłoża. Nie bez znaczenia jest też tarcie, które może mechaniczne uszkadzać skórę.

W tym przypadku istotną rolę odgrywa nieprawidłowe podparcie pacjenta lub źle ułożone prześcieradło. Pierwszym objawem jest zasinienie skóry, natomiast drugim pojawianie się bolesnych, czerwonych zmian. Oczywiście odpowiednio pielęgnowany pacjent może znajdować się w tej samej pozycji przez długi czas, a wszystko to bez ryzyka pojawiania się odleżyn. Najbardziej narażone są na nie osoby trwale unieruchomione, przykładowo seniorzy oraz niepełnosprawni. Dolegliwości te pojawiają się także w przypadku niektórych chorób, takich jak miażdżyca, anemia, cukrzyca lub stwardnienie rozsiane.

Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie medami.pl. Jest to adres kliniki, której specjaliści proponują leczenie odleżyn oraz tłumaczą, co zrobić, by zmniejszyć prawdopodobieństwo ich występowania. Do czynników zwiększających ryzyko ich powstawania zalicza się:

  • zaburzenia masy ciała,
  • zbyt częste tarcie skóry o szorstkie materiały,
  • pozostawanie w tej samej pozycji przez kilka godzin,
  • porażenie kończyn, przez które pacjent nie jest w stanie chodzić.